• Ana Sayfa » Forumlar » Namaz » öğle namazı ne zaman başlar ne zaman biter
 • 13 Haziran 2017 | 10:27:19

  Soru 1 : öğle vakti ne zaman Soru 2 : öğle namazı hangi vakte kadar kılınır,

  Soru : Öğle namazı ne zaman başlar ne zaman biter vakti :

  Cevap : Güneş tam tepemize gelip, gölge, doğu tarafına uzanmaya başladığı vakitten itibaren -güneş tepe noktasında iken var olan gölge müstesna- herşeyin gölgesinin bir veya iki misli oluncaya kadar devam eden zamandır. Temel Dini Bilgiler


  Öğle Namazının Vakti. Öğle namazının vakti, İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe'ye göre, zeval vaktinden yani güneşin tepe noktasını geçip batıya doğru kaymasından itibaren başlar ve güneş tam tepedeyken eşyanın yere düşen gölge uzunluğu (fey-i zevâl) hariç, her şeyin gölgesi kendisinin iki misline ulaşacağı zamana kadar devam eder. Bu zamana "asr-ı sânî" denir.

  Ebû Yûsuf, Muhammed ve diğer üç mezhep imamına göre ise, öğle namazının vakti zeval vaktinden, her şeyin gölgesi, fey-i zevâl hariç, kendisinin bir misline ulaştığı ana kadardır. Her şeyin gölgesi, fey-i zevâl hariç, kendisinin bir misline çıktığı zaman, öğle namazının vakti çıkmış, ikindi namazının vakti girmiş olur. Bu zamana "asr-ı evvel" denir.

  Bu ihtilâftan kurtulmak için, öğle namazını her şeyin gölgesi, fey-i zevâl dışında, gölgesi bir misli olana kadar geciktirmemek; ikindi namazını da her şeyin gölgesi, fey-i zevâl dışında, iki misli olmadıkça kılmamak evlâdır.

  Fey-i zevâl: Güneş tam tepedeyken eşyanın yere düşen gölge uzunluğu.
  Asr-ı sânî: Her şeyin gölgesi kendisinin iki misline ulaştığı zamana denir.
  Asrı evvel: Öğle namazının vaktinin çıkması; İkindi namazının vaktinin girmesi.
  Örfî gündüz: Güneşin doğmasından batmasına kadar olan süre.
  Şer‘î gündüz: Fecr-i sâdıktan güneşin batmasına kadar olan süredir.
  **Şer‘î gündüz örfî gündüzden daha uzun bir süredir.**


  Vakit :
  Namaz günün belli zaman dilimlerinde yerine getirilmesi gereken bir farzdır. Bu itibarla farz namazlar için vakit şarttır. Yine her bir farz namaza bağlı sünnet namazlar, vitir, teravih ve bayram namazları için de vakit şarttır.
  Edâ: Bir farz namazın vakti içinde kılınması

  Kaynak : Diyanet İslam İlmihalı


  Namaz Soru Cevap : 9094  Yazar :Sevdali1
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group