• Ana Sayfa » Forumlar » Kur'an'da Müminlerin Tanımı » Mü'minin Özellikleri
 • 16 Şubat 2012 | 17:43:26

  Aziz Mü'minler !

  İnsan, sosyal bir varlıktır. Bunun gereği olarak da, diğer insanlarla beraber yaşar, onlarla iletişim kurar, işbirliğine girer ve onlarla sözleşme yapar. Yüce Allah insanlarla yapılan anlaşmaların yerine getirilmesini emreder ve insanların verdiği sözden dolayı sorguya çekileceğini hatırlatır.

  Şunu asla unutmamak gerekir ki, sözünde durmak müminin; sözünden caymak ise münafığın alametlerindendir.
  Allah Tealanın, kıyamet günü kendilerine yakınlık göstermeyeceği üç grup insandan biri, "Vallahi, billahi" diyerek and içtikten sonra sözünden cayanlardır.

  Gerçek mü'minin özellikleri inanç esaslarına iman ettikten sonra, yukarıdaki ayetlerde de ifade edildiği gibi, namazlarında saygılı olan, boş sözden yüz çeviren, zekatı veren, eşleri ellerinin altında bulundurdukları (cariyeler) dışındakilere karşı ırzlarını koruyan" (bundan dolayı) onlar zaten kınanmazlar; ancak kim bunun ötesini arzularsa, işte onlar haddi aşmış olurlar-, emanetlerini gözeten, sözlerini yerine getiren ve namazlarını koruyan müminler murada ermişlerdir. İşte onlar, temelli kalacakları Firdevs'e varis olan mirasçılardır, buyrularak kısaca mü'minin özellikleri Mü'minun Suresinin ilk ayetlerinde zikredilmiştir.

  Mü'minun, 23/1-11
  Buhari, buyu', 106


  _________________
  İbâdet tahtımdır, hidâyet tâcım,
  Başka hiçbir tâca, yok ihtiyacım,
  Her an, her mekânda Sana muhtâcım,
  Kapında secdesiz, bırakma YA RABBİ!


  Yazar :Eslem_Sare
  Mesaj: 100+

  18 Nisan 2016 | 23:21:18

  Tesekurler  Yazar :gonlumungulu
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group