• Ana Sayfa » Forumlar » Kadir Gecesi » Kadir gecesi nasıl değerlendirilmeli hangi ibadetler yapılır
 • 19 Haziran 2017 | 04:44:51

  Bu Geceyi Kadir gecesi Nasıl Değerlendirelim? , Mübarek Kadir gecesi nasıl değerlendirilmelidir , Kadir gecesinde neler yapılır , kadir gecesinde hangi ibadetler yapılır , Kadir gecesi salavat okumak , kadir gecesi selat selam okumak

  Gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru sevgili Peygamberimiz, "Kim Kadir Gecesi'nin sevabına inanarak içtenlikle ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuştur. (Riyâzü's­Salihin, II, 464)

  Bu mübarek geceyi lâyıkı vechile değerlendirmelerine yardımcı olur ümidiyle okuyuculara birkaç hususu belirtmek isterim:

  1­ Bu gece Allah rızası için ibadet edilmeli, namaz kılınmalı, kulluk duygusu geliştirilmeli.

  2­ Kur'ân­ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, Kur'ân­ı Kerim'e sevgi ve bağlılıklar tazelenmeli.

  3­ Peygamberimiz (sas)'e salât'ü selam getirilmeli, O'nun şefaatını ümid etmeli, O'nun ümmetinden olmanın şuuruna ermeli.

  4­ Va'zü nasihat dinlenmeli, kalbi istila etmiş olan gaflet sisleri dağıtılmalı.

  5­ Gecenin önemine dair veya diğer mühim dini konularda sohbet yapılmalı. Zira sohbet, ülfet, dostluk, muhabbet, birlik ve beraberliğin kuvvetlenmesine vesiledir.

  6­ Tövbe ve istiğfar yapılmalı, ciddi bir nefs muhasebesi ile hatalardan dönmeye azmedilmeli, hayra yönelme istikametinde iradeler kuvvetlendirilmelidir.

  7­ Zikir yapılmalı, tefekkür edilmeli. Zirâ Allah Teâlâ'nın zikriyle kalpler itminan bulur.

  Cenâb­ı Hak'ın sonsuz kudretiyle yoktan var ettiği kainatın inceliklerini tefekkürle gönüllerde iman kuvvetlenir.

  8 Bol bol dua edilmeli. Zirâ dua, kulları, Cenâb­ı Hakk'a yaklaştıran en ulvi vasıtadır. Peygamber Efendimiz (sas)'in şu duayı bu gece çok çok okuduğunu kaynaklar nakleder: "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l­afve fa'fü anni: Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet!"

  9­ Kadir Gecesi'nin gündüzünü de tıpkı gecesi gibi değerlendirmek büyük sevaptır. Böyle yapılırsa mübarek gecenin ruhlara aktardığı mânevi ışığın izleri Müslümanların kalplerinde derinden hissedilecektir.

  10­ Bu gecenin hürmetine, Rabb'imizden bütün Müslümanların bağışlanmalarını dilemeliyiz. Kadir Gecesi'nin hayırlara vesile olmasını, kardeşlik ve sevgi­saygı bağlarının kuvvetlendirilmesini, İslâm âleminin birliğine vesile olmasını ve bütün insanlığın bela ve musibetten uzak olmasını niyaz etmeliyiz.

  Kaynak : Mübarek Gün Ve Geceler  Yazar :gonlumungulu
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group