• Ana Sayfa » Forumlar » islâm ilmihali » Hz. Peygamber (s.a.v)'e Karşı Edep Nasıl Olmalı
 • 30 Ağustos 2021 | 11:45:04

  Hz. Peygamber'e Karşı Edep

  Allah Teâlâ, Hz. Peygamber'e (s.a.v) hürmet ve tazimi farz kıldı. Onun huzurunda, ondan önce konuşmayı, ona karşı edebe uymayan davranışlarda bulunmayı yasakladı.

  Ashâb-ı kirâma (r.a), Hz. Peygamber'in (s.a.v) ağzından çıkanları dikkatle dinlemelerini emretti. Herhangi bir şekilde muhalefet etmekten, seslerini onun sesinden fazla çıkarmaktan menetti. Ona hayattayken de bekâ âlemine göç ettikten sonra da hürmet etmelerini emretti. Onu, birbirlerini çağırdıkları gibi çağırmamalarını emretti. Ona, sevdiği isimler arasında en güzeli ile hitap etmelerini emretti. Onun yanında sesini alçaltarak konuşanları överek onlara af ve mağfiret buyuracağını, büyük bir mükâfata kavuşturacağını vaat etti.

  Sahabe, Hz. Peygamber'e (s.a.v) gözlerini kaldırıp doğrudan bakamazlardı. Etrafında otururlarken sanki başlarının üzerinde kuş varmış gibi otururlardı. Hz. Peygamber (s.a.v) abdest aldığı zaman, onun abdest suyunu alabilmek için birbirleriyle yarışırlardı. Hz. Peygamber'in saçından bir tel düşünce, onu alabilmek için çok gayret gösterirlerdi. Onun emirlerine uyabilmek için canla başla çalışırlardı. Hz. Peygamber'in (s.a.v) kapısını parmakları ile değil, âdeta tırnaklarıyla çalarlardı. Bir şey soracakları vakit, Hz. Peygamber'e hayalarından dolayı çekinirler, kendilerine söz verilmesini beklerlerdi.

  Bunun gibi mürid de Hz. Peygamber'e (s.a.v), onun ashabına, Ehl-i beyt'ine saygı ve hürmet etmeli, özellikle Ravza'da edebe çok riayet etmelidir.  Yazar :Sevdali1
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group