1 Nisan 2012 | 14:57:05

Sayfa Konusu : Enigma T301TR Teknoloji Haberi, Enigma T301TR 2012 bilgi, Enigma T301TR kriptolu cep telefonu bilgi,,
Enigma T301TR Fiyatı, Enigma T301TR Özellikleri bilgi ..


Konu İçeriği : Kriptolo cep telefonu Enigma T301TR'nin, Türkiye'de satışa sunulacağı bildirildi.
Özel bir şifreleme teknolojisine sahip kriptolu, dinlenemeyen cep telefonu Enigma T301TR, işbirliğiyle, 3500 lira civarında fiyatla Türkiye pazarına sunuluyor.

Yüksek güvenlik teknolojisi kullanan kriptolu Enigma T301TR'ler, kendi aralarında yaptığı görüşme ile üçüncü şahısların dinleme yapmasını engelliyor. Yazılımın yanı sıra donanımı da kripto teknolojisine sahip telefon üzerinden ortam dinlemesi de yapılamıyor.

Önde gelen firmalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretilen Enigma'nın, Almanya'dan ithal edildiği bildirildi.

GSM ve kripto kartı bulunan cihazlardaki şifre anahtarı sayesinde konuşmadaki bir kelimenin çözülmesi 24 yıl sürüyor.

Şifreler, Her Kullanımdan Sonra İmha Ediliyor
Verilen bilgiye göre, içinde verileri manipüle eden ''güçlü'' şifreleme ve deşifreleme mekanizmaları bulunan Enigmalarda, giden ve alınan ses matematiksel fonksiyonlardan oluşan kriptoloji algoritmalarıyla verilere dönüştürülüyor. Bu veriler hızla sese çevrilince, dinlemek için arayan üçüncü kişi anlamsız sesler duymaya başlıyor. Konuşmalarda kullanılan değişken şifreler, her kullanımdan sonra sistem tarafından imha ediliyor.

Enigma T301TR'nin Türkiye'deki kullanıcılara sunulmasına ilişkin yasal düzenleme, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan ''Kodlu ve Kriptolu Haberleşme Hakkında'' yönetmeliğine dayanıyor. Yönetmelikte, yasadışı dinlemeye engel teşkil edecek kriptolu cep telefonunun ithal edilmesi ve denetlenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Türkiye'ye başlangıçta 15 bin adet getirilen telefonlarda öncelikle ses haberleşmesinin gizliliğini sağlamak hedefleniyor.
*********************
Kaynak : TRT Haber : kaynakYazar :Sevdali1
Mesaj: 1000+Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group