• Ana Sayfa » Forumlar » Güncel Yeni Mesajlar » Doğu Afrika'da Açlık Can Almaya Başladı
 • 9 Nisan 2017 | 22:32:28

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından yapılan Türkçe, İngilizce ve Arapça paylaşımlarda "Doğu Afrika ülkeleri Somali, Etiyopya, Kenya ve Güney Sudan ile birlikte Yemen'de büyük bir insani kriz riski bulunuyor." ifadesi kullanıldı.  Kuraklığa bağlı açlık tehdidinin ciddi boyutlara ulaştığı bu ülkelerin yardım çağrılarına asla kayıtsız kalamayacaklarını belirtti.
  "Türkiye olarak Doğu Afrika ve Yemen'de yardıma muhtaç kardeşlerimize yönelik bir yardım kampanyası başlatan Erdoğan #İnsanlığınUmuduOl etiketiyle duyarlılık çağrısı yaptı.

  Yemen ölüyor
  BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick ise, yaptığı yazılı açıklamada, "7 milyon Yemenli nereden yiyecek temin edeceğini bilmiyor ve açlığa her zamankinden daha yakın." ifadesini kullandı.

  Somali'de 48 saatte 110 kişi öldü
  Somali’de açlık can almaya başladı. Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, kuraklık sebebiyle son iki günde Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıkladı.
  Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada ise ülkedeki aşırı kuraklık sebebiyle 6,2 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilmiş, krizin çözümü için uluslararası toplum acilen harekete geçmeye çağrılmıştı.

  25 yıl boyunca iç savaş ile mücadele eden Somali, son iki yağmur döneminde yeterli yağış alamadığı için tehlikeli bir kuraklıkla karşı karşıya. Nisan - Haziran dönemindeki yeni yağışların dahi kuraklığa çare olamayabileceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.
  DETAYLI BİLGİ: 0212 414 60 60


  SOMALI YAZ 5560'A SMS GÖNDER 10 TL BAĞIŞLA.

  Daha Fazla Bilgi icin : http://www.denizfeneri.org.tr/proje/dogu-afrika-da-aclik-can-almaya-basladi_683/  Yazar :gonlumungulu
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group