• Ana Sayfa » Forumlar » Allah'in Renk Sanatı » ALLAH’A TESLİM OLMANIN GETİRDİĞİ MUTLULUK
 • 27 May 2009 | 17:38:12

  ALLAH’A TESLİM OLMANIN GETİRDİĞİ MUTLULUK  ... Allah'ın emri, takdir edilmiş bir kaderdir. (Ahzap Suresi, 33)

  ... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi, 216)

  İman edenler Allah’ın her şeyi hayırla ve bir ilim üzere yarattığını bilerek, olayların kaderde yaratılmış ve bitmiş olduğunun şuurunda olmanın getirdiği huzur ve teslimiyette olurlar. İşte müminleri diğer insanlardan ayıran bu bakış açısı olayları ‘BATINİ’ yani “dış görünüşüyle değil, gizli hayır ve hikmetleriyle” değerlendirmelerini sağlar. Örneğin BATINİ bakış açısında olan bir mümin, iki kişinin karşılıklı konuşmasını izlerken onlara müstakil kişilik vermez; onları Allah’ın tecellisi olarak değerlendirir. İşte bu noktada önemli bir detay vardır ki derin düşünen mümin bu insanlar konuşurken, meydana gelen her konuşmayı yaratanın Allah olduğunu bilir. İki kişi konuşuyor gibi gözükse bile ağızlarından çıkan her kelime kaderlerinde Allah’ın dilemesiyle yazılmış ve konuşulmuştur. www.gercegibilmek.com Allah her şeyi yaratanın Kendisi olduğunu bir ayetinde şöyle bildirmektedir:

  Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Müminleri Kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir. (Enfal Suresi, 17)


  Müslüman tek mutlak varlığın Allah olduğunu dolayısıyla Allah’ın her yerde olduğunu sürekli düşünür. Bakışlardan bakanın, seslerden duyulanın Allah’ın tecellileri olduğunu bilir. Bu ‘GERÇEĞİ’ sürekli tefekkür ederek Allah’a derinliğini, yakınlığını, samimiyetini çok artırır. Allah’ın can vermesiyle yoktan ‘VAR’ olduğunu bilen müminin hayatında Allah’ı unuttuğu bir an dahi olmaz. Yaşadığı anı değerlendirirken ‘Acaba Allah imtihan olarak ne yaratıyor? Nasıl tavır gösterirsem Allah’ın rızasına en uygun davranış olur?’ diye düşünür. İşte bu bilinç Müslümanın Allah rızası için sürekli salih amellerde bulunmasına vesile olur. Allah bir ayetinde, salih amellerde bulunanları cennetiyle mükafatlandıracağını şöyle bildirmektedir:

  (Ey Muhammed) iman edip salih amellerde bulunanları müjdele. Gerçekten onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Kendilerine rızık olarak bu ürünlerden her yedirildiğinde: "Bu daha önce de rızıklandığımızdır" derler. Bu, onlara, (dünyadakine) benzer olarak sunulmuştur. Orada, onlar için tertemiz eşler vardır ve onlar orada süresiz kalacaklardır. (Bakara Suresi, 25)


  _________________
  Ahmedi Mahmuddur adi sekerden sirindir tadi
  aldi kalbinde sakladi
  ay Muhammed Mustafayi
  Biz seni görmeden sevdik Ya Nebi...!


  Yazar :Muhammed-emin
  Mesaj: 100+

  27 May 2009 | 23:30:29

  Allah razı olsun . Ellerinize ve yüreğinize sağlık .  Yazar :gonlumungulu
  Mesaj: 1000+

  27 May 2009 | 23:35:30

  sizlerdende insallah Allah Azze ve celle enin himayesi altinda oluruz insallah


  _________________
  Ahmedi Mahmuddur adi sekerden sirindir tadi
  aldi kalbinde sakladi
  ay Muhammed Mustafayi
  Biz seni görmeden sevdik Ya Nebi...!


  Yazar :Muhammed-emin
  Mesaj: 100+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group