• Ana Sayfa » Forumlar » Mübarek Gün Ve Geceler » 2020 Regaib Kandili Ne Zaman Kısaca
 • 18 Aralık 2019 | 16:03:29

  3
  RECEB​
  1441

  27
  ŞUBAT-2020
  PERŞEMBE​
  REGAİB KANDİLİ

  Regaib Kandili Nedir

  Receb ayının ilk cuma gecesine "Leyle­i Regâib" denir. Bu gece, İslâm'ın mübârek gecelerinden biri olup bütün İslâm dünyasında kutlanır.

  Kelime olarak regâib, "ragibe"nin çoğuludur. Ragibe; nefis, kıymetli, değerli, ihsan gibi mânâlara gelir. Buna göre Leyle­i Regâib denilince "Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymeti ve değeri büyük, iyi değerlendirilmesi gereken gece." anlaşılır. İslâm âlimlerinin açıklamalarına göre bu gecede Nebiyy­i Muhterem Efendimiz (sas) birtakım fi'li tecellilere, nûrânî mevhibelere erişmiş, bu vesile ile Yüce Allah'a hamdetmiş, şükretmiş, dua ve istiğfar ile namaz kılmıştır.

  Halk arasında "Bu gece, Âmine Hatun'un Peygamberimiz'e hamile kaldığı gecedir." tarzında yanlış bir kanaat yaygındır. Esasen Peygamber Efendimiz (sas)'in doğum tarihi böyle bir kanaati doğrulamamaktadır. Şu kadar var ki, Âmine Hatun, Resûl­i Ekrem Efendimiz (sas)'e hâmile olduğuna bu gece muttali olmuş olabilir. Halk arasında yaygın olan kanaatin böyle yorumlanması daha uygun olmalıdır. Yine de doğrusunu Allah bilir.

  Kelime olarak düşünülünce bile, adı üstünde anlaşılıyor ki, bu gece, mânevî açıdan çok bereketli, bu sebeple de Müslümanlarca iyi değerlendirilmesi gereken gecelerden biridir. Bu gecenin bir hususiyeti de "Mübârek Ramazan Ayı"nın ilk habercilerinden olmasıdır. "Receb, Şaban ve Ramazan" ayları peş peşe olup, Müslümanlar bu aylar ve günlerde daha kontrollü davranmak durumundadırlar. Receb'in ilk cuma gecesiyle giren bu kandil, Müslümanlara ilk hatırlatmayı yapmakta ve hâl diliyle "İki ay sonra Ramazan ayı gelecek, ona hazır olunuz, onu karşılayınız; on bir ayın sultanına, 'Hoş geldin ey mübârek Ramazan' diyebilmenin mânevi gayretine girişiniz!..." demektedir.  Yazar :gonlumungulu
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group