• Ana Sayfa » Forumlar » Şaşırtıcı Bilgiler » Neden Esneriz , insan neden esner
 • 2 Ağustos 2017 | 23:38:42

  Soru : insanlar neden esner

  Cevap : Esneme bir nefes alış biçimidir.
  Uykusuzluk, stres, yorgunluk beynin
  yeterince oksijen almasına engel olur.
  Böyle durumlarda esneyerek daha
  fazla oksijen almaya çalışırız  Yazar :Sevdali1
  Mesaj: 1000+

  4 Ağustos 2017 | 08:15:08

  Esneme: Kültür farkı olmaksızın tüm insanlarda görülen biyolojik bir harekettir. Kas gerginliğinin azalması sonucu meydana gelir. İnsanların %90’ı günde 1-15 kez esnemektedir. %75’i sabah esnemektedir. Yemek yedikten sonra artmaktadır.

  İnsanlarda esneme anne karnında 11. haftadan itibaren başlamaktadır. Vücudun içinde bulunduğu oksijen koşulları çerçevesinde esneme sıklığı değişiklik göstermektedir. Esneme beyni uyanık tutmak ve uykuyu bastırmak amaçlıdır. İnsan duygularıyla da ilgisi vardır. İnsanlar durgun olduğu zamanlar, canları sıkıldığında hipotalamusa ulaşan bilgiler esnemeye yol açar. Esneme ile dopamin ve serotin gibi sinir iletileri devreye girmektedir.

  İnsanlar ağzı ve burnu ile nefes alabilir. Ancak insanının ağzı kapalı olduğu zaman esneme gerçekleşemez. Esnemenin en çok olduğu zaman uykudan kalktığımız andır. Gece yatmadan önce de sık sık esnenmektedir.

  İnsanların yanında birçok hayvan esnemektedir. Hayvanlar dikkat gerektiren olaylarda esnerler. İnsanlarda ise tam tersidir. İnsanlar dış uyaranların az olduğu, durağan vakit dilimlerinde esnerler.

  Organizmamızın kendini sakinleştirme çabasıdır. Önemli bir sınav öncesinde genellikle esneriz. Bu heyecanımızın azaltılması anlamına gelir. Sınav heyecanı tarafından uyarılan organizma kendini sakinleştirme çabasına girer.  Yazar :Sevdali1
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group