namaz Namaz Sayfaları » Namaz Soru Cevap » Peygamberimiz (asv)'in Tekbir Alırken, Soğuk Günle hakkinda bilgi yer almaktadır.

Konu İçeriği : Peygamberimiz (asv)'in tekbir alırken, soğuk günlerde omuzlarına kadar, normal günlerde kulak yumuşaklarına kadar, ellerini kaldırdığı hakkında bilgi verir misiniz?

--------------------------------------------------------------------------------

Tahavî, konuyla ilgili değişik rivayetleri tahlil ettikten sonra, özelikle itibar ettiği iki hadis rivayetini -Hz. Vail’in hadisini esas alarak- telif etme cihetine gitmiştir.

Bunlardan birincisi, Hz. Ömer’den gelen rivayettir ki, orada Peygamberimizin (a.s.m) “ellerini omuzlarının hizasına kadar kaldırdığı” şeklindedir.

İkinci rivayet ise, Hz. Vail b. Hucr’den gelen rivayettir ki, konuyu daha detaylı bir şekilde aktarmakta ve “soğuk günlerde –kalın elbise giydiği için, elleri daha fazla yormamak için– omuzlarına kadar kaldırdığı, normal günlerde ise –eller kalın elbiselerin altında olmadığından hareket ettirmeleri kolay olduğu için– kulak yumuşaklarına kadar kaldırıldığı” hususunu haber vermektedir.

Tahavî, Hz. Ömer’in rivayetini soğuk günlere ait bir duruma işaret ettiğini, bu sebeple, Hz. Vail’in hadisiyle çelişmediğini söylemiş ve bu iki hadisin de netice itibariyle farklı mevsimlerde giyilen elbiselerin durumuna göre, ellerin kaldırılmasının farklı olduğu sonucuna varmış ve bu görüşün Hanefî Mezhebi'nde eimme-i selasenin de görüşü olduğunu vurgulamıştır.
  • namazKonu Yazarı: islamgülü

  • namazNamaz Soruları Anasayfa: Namaz Ana Sayfa
  • namazNamaz Soru Sor: Namazla ilgili soru sor
  • namazKonu Başlığı: Peygamberimiz (asv)'in Tekbir Alırken, Soğuk Günle

  • namazKonunun kategorisi: Namazla ilgili soru ve cevaplar

  • namazEklenme tarihi: 2010-01-02

  • namazOkuma sayısı: 259


Copyright © IsLaMGuLu