namaz Namaz Sayfaları » Namaz Soru Cevap » Bir Selamla Kaç Rekat Nafile Namaz Kılınabilir? hakkinda bilgi yer almaktadır.

Konu İçeriği : Bir selamla kaç rekat nafile namaz kılınabilir? Ebu Hanifenin bir selamla 8 rekata kadar kılınacağı doğru mu? Bunun hadisten delili nedir? Bu gündüz ve gece namazları ikişer ikişerdir sahih hadisine aykırı değilmi? Ayrıca İmam Muhammed ve Imam Ebu Yusufa göre de nafileler ikişer ikişer kılınmalı değilmi?

Bir kişi bir selamla dilediği kadar nafile namaz kılabilir. Ancak bu mekruhtur. Bu konuda Hanefi mezhebinin görüşü şöyledir:

Nafile namaz kılmaya başlayan kişi dilerse bir selamla iki rekat kılar, dilerse dört rekat kılar. Bundan fazla rekatı bir selamla kılmak mekruhtur. Gece nafilelerine gelince, bu konuda Ebu Hanife (ra) şöyle demiştir: "Eğer kişi bir selamda sekiz rekat kılarsa bu caizdir. Bundan fazla rekatı bir selam ile ifa etmek mekruhtur. Ebu Hanifeye göre en iyisi, ister gece namazı olsun ister gündüz namazı nafileleri dörder rekat kılmaktır. Hanefi mezhebinde, hadise daha uygun olduğu için iki imamın görüşü ile fetva verilmiştir.

Ebu Yusuf ile İmam Muhammed'e göre iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletli olduğu için, kişi bir selamda iki rekattan fazlasını kılmamalıdır. Gece namazlarında en iyisi ikişer, gündüz namazlarında ise dörder rekat kılmaktır.

Ebu Hanife'nin delili, daha önce de geçtiği üzere, Hz. Peygamber (as) ın yatsı namazından sonra dört rekat namaz kıldığı, yine kuşluk vaktinde dört rekat namaza devam ettiği şeklinde Hz. Aişeden rivayet edilen hadislerdir. Ayrıca bu namaz tahrime yönünden (yani iftitah tekbiri alınıp ara vermeden namaza devam edilmesi bakımından) en çok devam edilen, dolayısıyla zorluğu da fazileti de en çok olan bir namazdır. Sekiz rekattan fazla kılmanın mekruh olduğunun dayandığı delil ise Hz. Peygamber'in sekiz rekattan fazla kılmamasıdır. Eğer daha fazlasını bir selamla kılmak caiz olsaydı, Müslümanlara öğretmek için bunu yapardı.

Bu hususta Ebu Yusuf ile İmam Muhammed teravih namazını ölçü alarak ikişer rekat kılınmasını benimsemiştir.

İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Prof. Dr. Vehbe Zuhayli
  • namazKonu Yazarı: islamgülü

  • namazNamaz Soruları Anasayfa: Namaz Ana Sayfa
  • namazNamaz Soru Sor: Namazla ilgili soru sor
  • namazKonu Başlığı: Bir Selamla Kaç Rekat Nafile Namaz Kılınabilir?

  • namazKonunun kategorisi: Namazla ilgili soru ve cevaplar

  • namazEklenme tarihi: 2010-01-02

  • namazOkuma sayısı: 260


Copyright © IsLaMGuLu