namaz Namaz Sayfaları » Namaz Soru Cevap » Şafi Mezhebine Göre Her Rekatta Hangi Sureler Okun hakkinda bilgi yer almaktadır.

Konu İçeriği : Şafi mezhebine göre her rekatta hangi sureler okunur?

Şafi mezhebine göre her rekatta Fatiha suresinin okunması farzdır.

Fatiha'dan sonra Kur'an'dan bir şey okumak ise Hey'at Sünnetlerdendir.
Ne kadar kısa olursa olsun Kur'an'dan herhangi bir sûre okumak veya peş peşe gelen üç ayet okumakla sünnet yerine getirilmiş olur.
Farz namazların birinci ve ikinci rekâtlarında zammı sûre okumak da sünnettir. Bu tek başına kılan için de imam için de böyledir. İmam'a uyan kişinin gizli okunan namazlarda ve imam'ın okumasını işitmediği durumlarda okuması sünnettir.
Sabah ve öğle namazlarında Hucurât ve Rahman sûreleri gibi Tıvalu'l-Mufassal denilen sûreleri okumak sünnettir. İkindi ve yatsı na­mazlarında Şems sûresi gibi Avasıt'ul-Mufassal denilen sûreleri okumak sünnettir. Akşam namazında ise İhlas sûresi gibi kısa sûreleri okumak sünnettir.
Ebu Hüreyre şöyle demiştir: 'Namazı, falan adamın namazından daha fazla Hz. Peygamber'in namazına benzeyen bir kimsenin arkasında namaz kılmadım. Onun arkasında namaz kıldığımda öğle namazının bi­rinci ve ikinci rekâtlarını uzatıyor, üçüncü ve dördüncü rekâtlarını hafif tutuyordu. İkindi namazında hafif, akşam namazında ise Kısar'ul-Mufassal denilen sûrelerden okuyordu. Yatsı namazında Şems ve benzeri sûreleri, sabah namazında da iki uzun sûre okuyordu.
Cuma sabahında birinci rekâtta Secde, ikinci rekâtta Hel Eta sûresini okumak sünnettir.
Ebu Hüreyre şöyle rivayet ediyor: 'Hz. Peygamber Cuma günü sabah namazının birinci rekâtında Secde, ikinci rekâtında ise Hel Eta sûresini okuyordu'.
Bütün namazların birinci rekâtını, ikinci rekâtından daha uzun tut­mak sünnettir. Çünkü Hz. Peygamber birinci rekâtta uzun, ikinci rekâtta kısa okuyordu.
  • namazKonu Yazarı: islamgülü

  • namazNamaz Soruları Anasayfa: Namaz Ana Sayfa
  • namazNamaz Soru Sor: Namazla ilgili soru sor
  • namazKonu Başlığı: Şafi Mezhebine Göre Her Rekatta Hangi Sureler Okun

  • namazKonunun kategorisi: Namazla ilgili soru ve cevaplar

  • namazEklenme tarihi: 2010-01-02

  • namazOkuma sayısı: 412


Copyright © IsLaMGuLu