namaz Namaz Sayfaları » Namaz Soru Cevap » 4 Rekatlı Namazda Imama Birinci Rekattan Sonraki R hakkinda bilgi yer almaktadır.

Konu İçeriği : 4 rekatlı namazda imama birinci rekattan sonraki rekatlarda yetişen kimse namazı nasıl tamamlar?


İlk rek`atta imama yetişemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturuşta sadece Tehıyyât`ı okur ve susar; salâvat ve duaları okumaz. Teşehhüdü ağır ağır okuyarak imamın namazı tamamlamasına kadar da uzatabilir. İmam sağa selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. İmamın sola da selâm vermesinden sonra ayağa kalkarak yetişemediği rek`atları tamamlar.

İmama ikinci rek`atta yetişen kimse imam selâm verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okuyup rükû` ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. Tehıyyât, salâvat ve duaları okuyarak selâm verir.

3. rek`atta imama yetişen ise, ayağa kalkınca Fâtiha ve sûre okumak suretiyle 2 rek`at daha kılar.

4. rek`atta imama yetişen kimse, imamın selâmından sonra kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuduktan sonra hemen kalkar, iki rek`at daha kılar. Bu iki rek`attan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. İkincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi başına namaz kılarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rek`atları kılmaktır. Çünkü o, imama 4. rek`atta yetiştiği için sadece Fâtiha okunan son rek`ata yetişmiştir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan 2 rek`at ile sadece Fâtiha okunan 1 rek`at kalmıştır. Bu sebeble imam selâm verdikten sonra kılacağı 3 rek`atın ilk 2`sinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rek`atte ise sûre okumaz.

3 rek`atli olan akşam ve vitir namazlarının 3. rek`atinde imama yetişen kimse, imam selâm verdikten sonra kalkar, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kılar, oturur. Tehıyyât`ı okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kılar, sonra oturup selâm verir.
  • namazKonu Yazarı: islamgülü

  • namazNamaz Soruları Anasayfa: Namaz Ana Sayfa
  • namazNamaz Soru Sor: Namazla ilgili soru sor
  • namazKonu Başlığı: 4 Rekatlı Namazda Imama Birinci Rekattan Sonraki R

  • namazKonunun kategorisi: Namazla ilgili soru ve cevaplar

  • namazEklenme tarihi: 2010-01-02

  • namazOkuma sayısı: 139


Copyright © IsLaMGuLu