• Ana Sayfa » Forumlar » Kadir Gecesi » Kadir Gecesini Nasıl Değerlendirmeli Neler Yapılır ve Nasıl
 • 13 Ağustos 2012 | 23:41:32

  Sayfa Konusu : Bu yılkı Kadir Gecesi Yarın inşallah tarihi 14 Ağustos 2012 Salı Gecesini Çarşamba Gecesine Bağlanyan Gece Kadir Gecesi'dir. GönlümünGülü.Com . Peki Kadir gecesinde Neler Yapılır , Ayrıca
  Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetler, Kadir Gecesinde Okunacak dualar ve kadir gecesini nasıl ihya etmeli konu hakkında bilgiler gonlumungulu.com sayfamızda .

  Kadir gecesi: Ramazan ayının 27. gecesidir. Fakat başka gecelerde olduğu da rivayet edilmiştir. Bu konuda Râsulullah (s.a.s)`den bir kaç hadis rivayet edilmiştir. Bunların birinde şöyle buyurur. "Kadir,gecesini Ramazan`ın son on gününün tek sayılı (21, 23, 25, 27; 29) gecelerinde arayınız" (en-Nevevi, Riyâzü`s-Salihin, II, H. No: 1197).

  Ancak İslâm alimlerince kuvvetli ihtimal 27. gecesidir.

  Şanı Yüce ve kadri büyük olduğu için bu geceye "Kadir gecesi" denmiştir.

  Bu konuda Kadir Suresi`nde Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Şüphesiz Biz, Kur`an-ı, Kadir gecesi indirdik. Sen o Kadir geceşinin ne olduğunu bildin mi? Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh (Cebrail) Rablerinin izni ile, bütün emirlerle inerler. O gece, şafak atıncaya kadar emniyetli ve selametli bir gecedir" (el-Kadr, 97/1-5).

  Bu sûreye göre Kadir geceşinin bir kaç üstün özellikleri vardır:

  a) Kur`an-ı Kerim Ramazan ayında bu geceden itibaren inmeye başlamış ve yirmiiki yıl sürmüştür.

  b) Kadir; takdir anlamındadır. Yani bu gece, Allah`ın, ezelde takdir ettiği kaderi uygulamak için meleklere emir verdiği gecedir. Bunun için melekler bu gecede yer yüzüne iner.

  c) Kadir gecesi içinde o kadar büyük iyilik ve hayır vardır ki bu hayır insanlık tarihinde bin yılda yapılmamıştır. İşte Kadir gecesi bunun için bin yıldan daha hayırlıdır.

  Kadir geceşinin ihyasına gelince: Bu geceyi varsa kaza namazlarını kılarak, ibadet ve dua ile ihya etmeye çalışmalı. Çünkü Rasûlûllah (s.a.s) "Kadir gecesini iman ederek ve mükafatını umarak ibadetle geçirenin geçmiş günahları affolur" buyurur.

  Rasûlullah (s.a.s) bu gece de şu duayı okumayı tavsiye buyurmuştur.

  "Yarabbî, şüphesiz sen affedicisin ve affı seversin; beni de affet " (Riyazü`s-Salihin, H. No: 1194).
  alıntı  Yazar :Sevdali1
  Mesaj: 1000+

  14 Ağustos 2012 | 02:33:56

  Bu geceyi varsa kaza namazlarını kılarak, ibadet ve dua ile ihya etmeye çalışmalı. Çünkü Rasûlûllah (s.a.s) "Kadir gecesini iman ederek ve mükafatını umarak ibadetle geçirenin geçmiş günahları affolur" buyurur.

  amin cümlemizin günahları affolur inş.

  hayırlı kandiller.


  _________________
  ___--- Dünya sürgün yeri bende sürgündeyim ---___


  Yazar :dmg
  Mesaj: 250+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group