• Ana Sayfa » Forumlar » Dua Köşesi » Kadir Gecesinde Okunacak Dualar Hangi Duayı Okumalıyız
 • 18 Haziran 2017 | 21:08:55

  F18 Forumuzda kadir gecesi okunacak dualar türkçe , kadir gecesi duaları , Kadir Gecesi hangi dualar edilir gg , kadir gecesi duaları sayfamızda

  Kadir Gecesi dualara icabet edilen vakitlerden biri olması sebebiyle duaya daha çok yönelmek gerekir.

  Soru : Kadir Gecesinde Okunacak Dualar Nelerdir.

  *Cevap : Normal günlerde gecenin ilk üçte birinde farzlar (akşam, yatsı), ortasında nafileler eda edilir. Dua da seher vaktinde yapılır, müstehab olan budur. Mübarek gecelerde buibadetleri gece boyu yapmaya azmetmek gerekir.

  * Efendimiz (asm) Hz. Aişe validemize Kadir Gecesi'nde şu duayı yapmalarını tavsiye buyurdular: “Ey Rabbim! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, ben günahkâr kulunu da affet!” (Dehlevî)

  * Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur'ân-ı Kerimi hatim etmekten daha sevaptır. (Tefsir-i Mugni)

  * Kadir gecesinde bir tesbîh (Sübhanellah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tehlil (Allahü Ekber) söylemek yedi yüz bin tesbîh, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar (az bir zaman) namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir.) (Tefsir-i Mugni)


  Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam Rabbine şöyle dua etmiştir: "Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin." 1

  "Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır." 2

  Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı işleri yapmamı nasip et. Neslimden gelenleri de iyi kimselerden eyle. Ben sana döndüm ve elbette ki Müslünmanlardanım. (Ahkaf 46/15)

  Kaynaklar

  1, et-Tergib ve't-Terhîb, 2:.119, 120.

  2 Ra'd Suresi, 39; Mecmuatü'l-Ahzab, 1:597.  Yazar :gonlumungulu
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group