ikinidi Namazı Vakti Hikmeti Önemi Hakkında Bilgi

20 Nisan 2017 | 23:11:28

Mesaj Konusu : ikindi namazı , ikindi namazının önemi , ikindi namazı ne zaman kılınır , ikindi namazı nedir

ikindi namazı kaç rekattır ve ikindi namazının vakti hakkında bilgiler.İslâm'ın beş temel şartından biri olan beş vakit namazdan biri ve ikindi vaktinde eda edileni. Diğer farz namazlarla birlikte Hicret'ten bir buçuk yıl önce Mirac sırasında farz kılınmıştır. Adını, kılındığı vakitten alır. İkindinin sünneti, gayri müekkede olup, farzından önce kılınır. İkindi namazının sünnet ve farzı dörder rekat olup toplam sekiz rekattır.

Kur'an-ı Kerîm'de "Akşamlarken ve sabahlarken, öğle ve ikindi vaktinde Allah'ı -ki göklerde ve yerde hamd ona mahsustur- tesbih edin, namaz kılın" (er-Rûm, 30/17-18) buyurulmaktadır.

İkindi namazının vakti öğle vaktinin bitiminden başlar ve güneşin battığı zamana kadar devam eder. Öğle namazının vaktinin bitimi hususunda iki görüş vardır: Birinci görüş, her şeyin gölgesinin iki misline ulaştığı vakittir. İkinci görüş ise, İkinci görüş ise, her şeyin gölgesinin kendisi kadar olduğu vakittir. İkinci görüşe göre öğle vaktinin bitmesiyle giren zamana asr-ı evvel (birinci ikindi zamanı) denir. İkindi namazını asr-ı evvelde kılmak, İmâm Ebû Yusuf, İmâm Muhammed ve diğer mezhep imamlarının görüşü; asr-ı sânide kılmak ise İmam A'zam'ın görüşüdür. Her iki görüşle de amel edilir. Ancak ülkemizde adet olan yaygın görüş asr-ı evvelde kılınmasıdır. İhtiyaten asr-ı sâniye bırakılması daha güzeldir.

İkindi namazının sünneti farzından önce kılınır.Yazar :gonlumungulu
Mesaj: 1000+

20 Nisan 2017 | 23:12:04

ikindi namazı, dördü sünnet, dördü farz olmak üzere sekiz rekattırYazar :gonlumungulu
Mesaj: 1000+Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group