Kadir Gecesi Nedir Kısaca Bilgi

7 Ağustos 2012 | 00:01:07

Sayfa Konusu : Gönlümün Gülü Syafamızda Kadir Gecesi Nedir Kısaca Bilgiler edineceğiz. Kadir Gecesi Hakkında Kısaca Bilgi gonlumungulu.com sayfamzda ..

Gecelerin en feyizlisi Kadir Gecesidir. Kur'an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

Kadir Gecesi Nedir Kısaca Bilgi : - Kur'an-ı Kerim'in bu gecede inmesi,
- Bu gecenin bin aydan (83 sene, 4 ay) daha hayırlı olması,
- Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerden bir yıllık olayların ana kitaptan alınarak görevli meleklere bildirildiği gece olması, sebebiyle üstün bir değer taşımaktadır.

Cebrail (a.s.)'in diğer meleklerle bu gece yeryüzüne inerek Allah'a ibadet eden kulları selâmlamaları ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selâm ve esenlik olması da ilâhî rahmetin çok güzel bir tecellisidir.
Bin aydan daha hayırlı olduğu açıkça bildirilen bu gece bizim için Allah'ın büyük bir lütfudur.

Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor:
"Kim ki faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır." 48
Peygamberimiz, Ramazanın son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı. 49
Hiç şüphesiz Kadir gecesine yetişmek mü'minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır.
Bu geceyi, namaz kılmak, Kur'an okumak, dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak suretiyle ihya etmeliyiz. Namaz borcu olanların hiç olmazsa bir gün bir gecelik kaza namazı kılmaları, böyle bir borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları uygun olur.
Peygamberimiz Kur'an okuyanlara bu Yüce Kitab'ın şefaat edeceğini şu sözleri ile bildirmiştir

Rabbim bu geceye kavuşmayı bizlere nasip etsin inaşallah .Yazar :Sevdali1
Şu an sayfamızdasınız Kadir Gecesi Nedir Kısaca Bilgi

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group