Cevizli Midye Tatlısı Oktay Usta

24 Mart 2012 | 13:03:52

Sayfa Konusu => Yemek Tarifleri => Konu : Cevizli Midye Tatlısı , Oktay usta Tatlı Tarifi , Oktay Usta Tatlı Tarifleri Oktay Usta Tatlı Tarifleri 2012, Oktay UstaCevizli Midye Tarifi Yeşil Elma , oktay usta tatlı tarifler 2012 ....


*****************************************
*Cevizli Midye Tatlısı = Malzeme Listesi *******
****************************************
- 1 çay b. süt
- 1 çay b. yoğurt
- 1 çay b. sıvıyağ
- 4 çorba k. sirke
- 1 yumurta
- yarım pk. kabartma tozu
- 125 gr. tereyağı
- ustasından un ölçüsü

İÇ HARCI İÇİN:
- ceviz

AÇMAK İÇİN:
- nişasta
- karbonat

ŞERBETİ İÇİN:
- 4 su b. toz şeker
- 4 su b. su
- yarım limon

Cevizli Midye Tatlısı ; HAZIRLANIŞI: Süt, sıvıyağ, yoğurt ve yumurtayı karıştırma kabına alıp karıştırıyoruz. 4 çorba kaşığı unu koyup yoğuruyoruz. Sirke ve kabartma tozunu ekliyoruz.
8 çorba kaşığı daha un koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. Hamuru uzun bir şerit şeklinde yuvarlıyoruz. 29 dilime bölüyoruz.

Nişasta ve karbonatı karıştırıyoruz. Hamur dilimlerini tatlı tabağı büyüklüğünde nişasta ve karbonat karışımı yardımı ile açıyoruz. Açtığımız hamurları üste üste koyup bastırıyoruz. Bütün bir şekilde tekrar açıyoruz hamuru. Büyütebildiğimiz kadar büyütüyoruz. Açma işleminden sonra rulo şeklinde sıkı olarak sarıyoruz. 1 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Hamurları elimizle büyütüp ortasına bütün ceviz koyuyoruz. Yarım ay şeklinde kapatıyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. 125 gram tereyağını eritiyoruz. Tatlıların üzerine erimiş tereyağını sürüyoruz. Yağını çekmesiş için 10 dakika dinlendiriyoruz. Şerbeti için, şeker, su ve yarım limonu pişirip
ılımaya bırakıyoruz. Dinlenen tatlıyı önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişiriyoruz. Fırından çıkıp ilk sıcağı çıktıktan sonra ılık şerbetini döküyoruz.
Şerbetini çektikten sonra servis ediyoruz. Oktay Ustam
*************************************************Yazar :Sevdali1
Şu an sayfamızdasınız Cevizli Midye Tatlısı Oktay Usta

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group