Panda Resimleri - Yaşam şekli - Özellikleri -

8 Mart 2009 | 17:36:58

Dev Panda (Ailuropoda Melanoleuca), Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. Küçük panda'dan ayrıt edebilinmesi için Büyük panda veya da sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için Bambu ayısı da denilir. Ama genelde sırf Panda denildiğinde bu tür kast edilir ve akla gelir.

Özellikler [değiştir]Dev pandalar siyah beyaz çok özel bir posta sahiptirler. Yetişkin pandalar yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. Erkek pandalar 115 kg ağırlığına ulaşabilirler. Dişi pandalar genellikle erkek pandalardan daha küçük olup, arada sırada 100 kg'a ulaştıkları olur. Dev pandalar Sichuan, Gansu, Shaanxi ve Tibet gibi dağlık bölgelerde yaşarlar. Çin Ejderhaları, Çin’in tarihsel bir sembolüyken, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dev pandalar da Çin’in resmi olmayan ulusal bir sembolü olmuşlardır.

Bir dev panda bir başparmak ve beş parmak olmak üzere alışılmadık bir pençeye sahiptir. Bu başparmak aslında sesamoid kemiğinin (anatomide bir kemiğin bir liriş içine iyice yerleşmesi ile oluşan kemik) değişmesiyle oluşmuştur ve pandanın bambuları rahatça yemesine yardımcı olur. Dev pandanın yaklaşık olarak 25 cm uzunluğunda bir kuyruğu vardır. Dev pandalar 20 – 30 yaşlarına kadar esir hayatı yaşar


Kaynak ; tr.wikipedia.orgYazar :gonlumungulu
16 Şubat 2012 | 14:42:33

Panda ve Yavrusu resimPanda ResimleriYazar :gonlumungulu
12 Haziran 2012 | 23:48:12

pandalar çok sevimlide Tebessüm

bu yeni çıkan google panda sistemi hiç sevimli değil Tebessüm

panda panda yaktın bizi google panda.


_________________
___--- Dünya sürgün yeri bende sürgündeyim ---___


Yazar :dmg
Şu an sayfamızdasınız Panda Resimleri - Yaşam şekli - Özellikleri -

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group