Muz nerede yetişir ve Muzun faydaları yararları nelerdir

27 Aralık 2017 | 21:12:04

Muz ile Meşhur ilimiz , Muz nerede yetişir hangi ilde , Muz hangi bölgelerde yetişir, Muz sevdiği iklim nedir , Muzun faydaları yararları nelerdir

Ülkemizde hemen her mevsim tüketilen önemli bir meyvedir.
Muz ülkemizde : ilkbahar , Yaz , Sonbahar ve Kış aylarında tüketilen bir meyvedir.

Soru : Muz en çok hangi ülkede ülkelerde ne yetişir .
Cevap : Ekvador , Kosta Rika , Kolombiya
Filipinler , Hindistan , Brezilya
Endonezya ,Mısır , İspanya
Güney Afrika , İsrail , TÜRKİYE

Soru : Muzu ile Meşhur ilçemiz
Cevap : Antalya


Soru : Muz hangi ilçe ve illerde yetişir
Cevap : Anamur, Alanya , Antalya , Mersin

Ülkemizde Muz en çok nerelerde yetişir :
Cevap : Anamur, Alanya
Muz Hakkında Kısaca Bilgi : Muz: (Banane / Banane / Banana / Musa / Bananier Yabancı isimleri) ve Türkçe ismi ile Muz

Tropik ve subtropik bölgelerde yetisen veya yetistirilen, agaca benzeyen, 2-3 m boyunda, mor çiçekler açan, meyveleri lezzetli ve nisastaca zengin olan otsu bitkiler. Bitkinin yalanci gövdeleri, yapraklar kâidelerinden meydana gelmistir. Gençken kapali ve kivrik olan yapraklar açilinca uzarlar ve yirtilirlar. Çiçek durumlari büyüktür. Taban kisminda disi çiçekler, daha üstte erdisi çiçekler, tepede erkek çiçekler bulunur. Ancak tabandaki çiçekler meyve verir. Muz meyveleri çekirdeksiz üzümde oldugu gibi disi çiçeklerden döllenmeksizin meydana gelir. Meyveleri “hevenk” adini alan büyük salkimlar halindedir. Agaçlarda bir hevenk üzerinde 50-100 kadar meyve bulunabilir. Muzlar olgunlasmadan koparilir. Böylece bir müddet saklanabilmesi mümkün olur. Muz agaçlari, tropikal bölgelerde serin ve rutubetli olan gölgeli yerleri severler. Muzun tropik bölgelerde yetistirilen çesitli türleri vardir. Bunlardan Musa paradisiaca ve Musa textilis en meshurlarindandir.


İklim : Muz, nemli, tropik iklimlerde yetişen, bir meyve türü.Muz Kullanildigi yerler: Nisasta bakimindan zengin olan meyveleri olgunlastiktan (sarardiktan) sonra çig olarak yenir. Musa paradisiaca türünün meyveleri nisastaca çok zengindir. Çig olarak yenmeyen meyveleri, un imâlinde kullanilir. Muz ayrica, Kemik gelisimini saglar, sinir zafiyeti ve yorgunlugu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabinda, barsak hastaliklarinda faydalidir. Müzmin kabizlik çekenler fazla yememelidir.

01 Muzun Faydaları Yararları : Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir. B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

01 Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Muz


Konu hakkında öneri ve görüşlerinizi konuya cevap yazarak katkı sağlayabilirsiniz.

****************Yazar :gonlumungulu
31 Aralık 2017 | 23:12:50

Soru : Muz Nerede Yetişir

Soru 2 : Muz Ülkemizde hangi illerde yetişir .

Cevap : Anamur, Alanya , Antalya , MersinYazar :gonlumungulu


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group