Nar nerede yetişir ve Narın faydaları yararları nelerdir

24 Aralık 2017 | 23:03:15

Nar ile Meşhur ilimiz , nar nerde yetişir hangi ilde , nar hangi bölgelerde yetişir, nar sevdiği iklim nedir , narın faydaları yararları nelerdir

Ülkemizde Kış Ayında yenilen önemli bir meyvedir.
Nar ülkemizde : Sonbahar ve Kış aylarında tüketilen bir meyvedir.

Soru : Nar en çok hangi ülkede ülkelerde ne yetişir
Cevap : Hindistan , İran , Çin , TÜRKİYE

Soru : Narı ile Meşhur ilçemiz
Cevap : Denizli , Irlıganlı kasabası


Soru : Nar hangi ilçe ve illerde yetişir
Cevap : Antalya, Muğla, Mersin ve Adana
Adıyaman , Denizli : Irlıganlı , Hatay

Ülkemizde Nar en çok nerelerde yetişir :
Cevap : Ege , Akdeniz , Güneydoğu Anadolu
Nar Hakkında Kısaca Bilgi : Nar: (Granatapfelbaum / Granadier / Pomegranate / Rümman / Punica granatum / Pommegranate / Grenadier) Haziran-temmuz aylarinda kirmizi renkli çiçekler açan, iki ile bes metre boylarinda agaççiklar. Gövdeleri gayri muntazamdir. Yapraklar karsilikli, kisa sapli ve kirmizi kenarlidir. Çiçekler kismen sapsiz, tek tek ve birkaçi birarada bulunur. Çanak yapraklari kirmizi renkli, dökülmeyen ve etlidir. Meyveleri küre seklinde ve portakal büyüklügünde, önceleri yesil, olgunlukta kirmizimsi renkte, derimsi kabuklu, çok tohumlu ve etlidir. Meyvenin yenen kismi, tohumlarinin etli ve bol usâreli olan kabugudur.

İklim : Nar ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü.

Narın Faydaları Yararları : Tıbbi kullanımı ve sağlığa faydaları[değiştir | kaynağı değiştir]
100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin %16’sını karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir. Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.

Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15'lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir. Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır. Bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlardaki tenyalara karşı kullanılır. Yalnız zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kullanılır. Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır. Nar tohumu yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmaktadır.

Nar kabuğu ve nar meyvesinin içindeki zarlar punikalajin adı verilen polifenolü ihtiva etmektedir. Antioksidan ve anti-enflamatuar etkileri olan punikalajin insan vücudunda kolayca emilebilmektedir. Punikalajin ile nar çekirdeğinde bulunan punisik asit adlı yağ asidinin narın kalp ve damar sağlığı olumlu etkileri ile olası kanser önleyici etkilerini ortaya çıkartan en önemli faktör olduğu düşünülmektedir.[2] Narın kolesterolü, kan şekerini ve insülin direncinin kontrol etmeye yardımcı olabileceği, nörodejeneratif hastalıklara ve kansere koruma sağlayabileceği yönünde bazı araştırma sonuçları da mevcuttur.

Kaynak : Dafa fazla bilgi icin https://tr.wikipedia.org/wiki/Nar


Konu hakkında öneri ve görüşlerinizi konuya cevap yazarak katkı sağlayabilirsiniz.

*****************Yazar :Sevdali1
Mesaj: 1000+

26 Aralık 2017 | 14:21:45

## NARIN FAYDALARI

Narın faydaları hakkında çok az şey biliriz. Halbuki narın insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Çekirdeklerinden tanesine, kabuğundan suyuna kadar birçok hastalığa deva olan nar, aynı zamanda vücudu hastalıklara karşı da bir kalkan gibi korumaktadır.
Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur. ## AlintiYazar :Sevdali1
Mesaj: 1000+

26 Aralık 2017 | 14:23:45

Herkesin bilgilenmesi için paylaşın..

Nar faydaları;

🍀Nar, mide hastalıklarına karşı faydalı olduğu gibi ishal ve bağırsak kurtları içinde fayda sağlar.
🍀Nar suyu ise idrar arttırıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve kuvvet vericidir.
🍀Aynı zamanda eklem iltihapları ve yüksek tansiyona tavsiye edilmektedir.
🍀Tansiyonu düşürücü etkisi de bulunan nar, kalp dostudur, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
🍀Damar sertliğini önleyici etkisi vardır. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli nar tüketiminde damar sertliği olan kişilerin damar sertliği oranı yüzde 44 düşmüştür.

🍀Nar faydalarıYazar :Sevdali1
Mesaj: 1000+

2 Ocak 2018 | 22:21:09

Soru : Nar nerede yetişir

Cevap : Antalya, Muğla, Mersin ve Adana
Adıyaman , Denizli : Irlıganlı , HatayYazar :Sevdali1
Mesaj: 1000+Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group