• Ana Sayfa » Forumlar » ALLAH (c.c.)ün Sıfatları » Allahın İsimleri: HAYY
 • 23 Ağustos 2009 | 16:31:11

  HAYY: Diri, her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten

  İnsan acizdir ve ancak Allah'ın dilemesiyle bir şeyler yapmaya güç yetirebilir. Nitekim insanın hayatının büyük bir bölümü bedeninin bakımı, temizliği gibi işlerle, neredeyse üçte biri de uykuyla geçer. Her ne kadar uykuya ayıracağı vakti başka türlü değerlendirmek istese de, buna birkaç günden fazla dayanması mümkün değildir. Çünkü Allah insanı aciz bir varlık olarak yaratmıştır. Bakara Suresi'nin 255. ayetinde bildirildiği gibi tüm kainatın yaratıcısı olan Allah ise Hayy'dır. Daima diridir, her an her şeye hakimdir, her şeyi bilir, her şeye güç yetirir. Rabbimiz'i uyku ve uyuklama tutmaz ve Allah her türlü acizlikten münezzehtir . Allah'ın, insana pek çok acizlikler vermesinin hikmetlerinden biri, insanın bu eksikliklerini fark ederek yalnızca Rabbimiz'e kulluk etmesi ve yalnızca O'ndan yardım dilemesidir.

  Bu bakımdan insanın sorumluluğu da, Allah dilemedikçe hiçbir şeye güç yetiremeyeceğini, tek bir saniye bile hayatını devam ettiremeyeceğini bilerek, herşeyde Allah'a yönelip dönmektir. Yüce Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır:

  "Sen, asla ölmeyen ve daima diri olan (Allah)a tevekkül et ve O'nu hamd ile tesbih et. Kullarının günahlarından O'nun haberdar olması yeter." (Furkan Suresi, 58)  Yazar :hzmehdi
  Mesaj: 1+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group