Namaz, Namaz Vakitleri, Namazın Rekatları, Çeşitleri, Sünnetleri, Vacipleri, Farzları, Namazı Bozan Şeyler

Gönlümün Gülü Namaz

Gönlümün Gülü ( Namaz ) İlk görevimiz, Allah'ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed (A.S.)'ın peygamberliğine inanmaktır. İmandan sonra farzların en önemlisi namazdır. Namaz; özel hareketler ve belirli okuyuşlarla yerine getirilen bir ibadettir. Beş vakit namaz, hicretten bir buçuk yıl önce Mi'rac gecesinde farz kılınmıştır.

Peygamber Efendimiz: "Namaz dinin direğidir."Keşful-Hafa,C.2 S.31 buyurarak namazın dinimizde çok önemli bir ibadet olduğunu belirtmiştir.

Amellerin Allah'a en sevimli olanı namazdır. Namaz, mü'minin miracıdır.
Mü'min namaz sayesinde Allah'ın huzuruna yükselerek onun manevi yakınlığına erer. İmanın göstergesi olan namaz, kalbi aydınlatan bir ışık, bunalan ruhları, sıkıntıya düşen gönülleri huzura kavuşturan manevi bir sığınaktır.

Namaz, insana daima Allah 'ı hatırlatarak kalplere sorumluluk duygusunun yerleşmesini sağlar ve böylece kişinin günah işlemesini önler. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:
"Sana vahyolunan Kitabı oku, namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, hayasızlıktan ve fenalıktan alıkoyar."Ankebut:45

Namazını doğru ve şuurlu olarak kılan bir kimse zamanla kötülük yapmaktan vazgeçer. Esasen Allah katında makbul olan namaz, mü'mini kötülüklerden uzaklaştıran namazdır. Namazını doğru kılan kimse, Allah'ın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanır. İmanını kuvvetlendirir. Günah kirlerinden arınarak ebedi saadet yurdu olan cennete girmeye layık temiz bir kul olur.
Peygamberimiz:

"Sizden herhangi birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisinde kirden birşey kalır mı?" diye sordu. Dinleyenler:

"Hiçbir kir kalmaz Ya Resulellah" diye cevap verdiler. Bunun üzerine Peygamberimiz:
"İşte beş vakit namaz da buna benzer, Allah, namazla günahları siler."Buhari Salat,6;Müslim,Salat 51 buyurdu.

Namazın temizlik ve vücut sağlığı bakımından insana pek çok faydalar sağladığı da bilinen bir gerçektir. çünkü namaz kılan bir kimse, abdest almak zorundadır. Bu ise günde birkaç defa temizlenmek demektir.

Ayrıca namazın sahih olabilmesi için; beden, elbise ve namaz kılınan yerin de temiz olması şarttır.

Namaz belirli aralıklarla günde beş defa kılındığına göre, bu durum müslümanın her zaman temiz olmasını gerektirmektedir.


Namaz'la ilgili Ayet ;

Bakara 3

"Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar."

Gönlümün Gülü Namaz'la ilgili diğer konular

Gönlümün Gülü sayfamizda Namaz hakkinda bilgiler edindiniz , sayfa hakkinda öneri ve yorumlariniz varsa ana sayfada ziyaretçi defterine yazabilirsiniz